Zdraví

Velkou část svého života trávíme uvnitř. Proto je tak důležité právě uvnitř mít dobré klima, protože to má rozhodující vliv na naše zdraví a pohodu.

Vnitřní klima ovlivňují následující fyzikální vlastnosti:

 • teplota vzduchu
 • teplota povrchů ohraničujících interiér
 • pohyby vzduchu
 • vlhkost vzduchu
 • znečištění prachem a plyny

Vytvoření příznivého klimatu zajišťuje konopný beton – stavební materiál na bázi konopného pazdeří a vápenného pojiva. Vyznačuje se vysokou tepelnou a akustickou izolační schopností a také vysokou paro – propustností a tepelnou kapacitou.

Tyto vlastnosti dělají z budov, jejichž stěny jsou vyplněny konopným betonem, zdravé a pohodlné mikroklima, vysoce přátelské k obyvatelům. Přítomnost vápna ve složení konopného kompozitu zároveň poskytuje ochranu před rozvojem biologické koroze a zaručuje tak čistotu a hygienu bydliště, jak uvádí prof. Tom Wooley, profesor architektury na Queens University v Belfastu v Severním Irsku, nezávislý odborník na ekologické stavební technologie, autor knih „Green Building Handbook“ a „Natural Building“.

Konopný beton je 100% přírodní a ekologický materiál. Na rozdíl od syntetických materiálů neobsahuje žádné škodlivé chemikálie.

Je zcela šetrný ke zdraví i životnímu prostředí, také po zbourání domu jej lze rozdrtit a použít např. jako hnojivo.

Konopný kompozit je paro – propustný materiál, což znamená, že umožňuje volné proudění vlhkosti. To má velký význam jak pro stavbu budovy, tak pro zdraví jejích obyvatel. Propustnost vodní páry a samoschnutí stěn je možné díky porézní síti kanálků v betonové struktuře. Tato vlastnost chrání před dlouhodobou vlhkostí stěn a má velmi pozitivní vliv na mikroklima objektu.

Vlhkost je vedle teploty a čistoty vzduchu jedním z nejdůležitějších parametrů. Vysoká relativní vlhkost vzduchu má pozitivní vliv na příjemné vnitřní klima, které se přímo promítá do dobrého zdraví a pohody.

Udržováním správné úrovně vlhkosti v domě a jeho místnostech:

 • snižuje se obsah jemných prachových částic
 • dýchací, oběhový a trávicí systém fungují správně
 • životaschopnost bakterií a virů je snížena
 • nepříjemné pachy jsou redukovány
 • zabraňuje elektrostatickému nabíjení některých předmětů
 • aktivuje se obranyschopnost pokožky a celého organismu proti patogenním mikrobům

Z těchto důvodů, abychom se mohli těšit dobrému zdraví a pohodě, bychom měli udržovat optimální vlhkost v místnostech na cca 50 % (nejméně 40 % a ne více než 70 %). To je možné dlouhodobě udržet bez vedlejších vlivů díky konopnému betonu, který vyplňuje stěny budovy.

Jednou ze složek konopného betonu je silně alkalické vápno, které působí protibakteriálně. Tím se zabrání tvorbě plísní a hub na stěnách budovy. Pozitivním důsledkem tohoto působení je ochrana pokrytého povrchu proti progresivní biologické korozi, což je nespornou výhodou.

Tím, že současně s výše uvedeným obytná kupole dokonale zapadá do principů biogeometrie, je zde zajištěno ideální proudění a zesilování energie, vytváří se zde přirozeně atmosféra sounáležitosti, celistvosti a dokonalosti.  Takový interiér uklidňuje a léčí a pomáhá nám se soustředit a vytvářet to, co je skutečně přínosné.

Forma kupole spolu s použitím přírodních materiálů bez „stavební chemie“ vytváří příznivé podmínky pro život ve zdraví a harmonii.

Kopulový dům