Domir logo

„Kopulové domy nové doby“

zdravotně a ekologicky šetrné přírodní modulové domy


Kopulový dům – WANDA

Nabízeným modelem je kopule WANDA – symbol , se zastavěnou plochou 100 m² a obytnou plochou 130 m².

Stavba, kterou Vám představujeme, byla navržena jako kopule. Kopule má přirozený tvar, který zlepšuje pohodu a zdraví, podporuje atmosféru sounáležitosti a dává pocit celistvosti a dokonalosti. Kopule nám pomáhá soustředit se na sebe a rozvíjí tak naši kreativitu, uvědomění a intuici. Takový interiér uklidňuje a léčí. Kopule má vlastnost zesilovat energii, takže jí v takovém domě bude vždy dostatek.

Domov, který se o Vás postará!

Kořeny myšlenky kulovitých domů sahají až do pravěku a odkazují na fungování primitivních kultur. Tyto typy domů dokonale zapadají do přírody a napodobují to, co je v ní nejlepší. Ptačí hnízda nebo úkryty jiných zvířat mají vždy kulatý tvar.

Vzhledem k tomu, že kulový dům nemá kolmé obvodové stěny, tak typické pro tradiční stavby, není zde standardní čelní, zahradní ani boční fasáda, což výrazně snižuje náklady na stavbu.

Kopule je samonosná konstrukce založená na kruhové základně, jejíž plocha je větší než plocha čtverce nebo obdélníku se stejným obvodem, což je důležité při plánování využitelné plochy.

Dům o zastavěné ploše 100 m², postavený na čtvercovém půdorysu, má obvod 40 m.

Kruhový dům o obvodu 40 m má ale už zastavěnou plochu 127,5 m².

Náš kruhový dům o zastavěné ploše 100 m² má obvod 35,5 m.

Kulovité uspořádání stěn vytváří neuvěřitelně flexibilní formu, která dává nekonečné možnosti tvarování interiéru libovolným způsobem.

Převedeme-li tyto hodnoty do jazyka ekonomiky a stavebnictví, získáme maximální stavební plochu a kubaturu při nejnižších nákladech, což přináší skutečnou úsporu nákladů na materiál a práci při stavbě takového domu.

Kopule je geometrická forma, která svou energií ovlivňuje ty, kdo ji obývají.

Biogeometrie je nová věda o kvalitě energie a jejím dopadu na naše životy, která se věda objevila v architektuře jako reakce na hrozby spojené s moderní technologií.

Věda biogeometrie využívá energetické principy geometrického tvaru, aby přinesla přirozenou rovnováhu různým energetickým vlastnostem, které se nacházejí v jakémkoli životním systému. Obytná kupole dokonale zapadá do principů biogeometrie.

 

WANDA

Kopule domu Wanda byla navržena jako dvoupodlažní, se zvláštním důrazem na uspořádání a zajištění denních a nočních zón a také co nejlépe využitou užitnou plochou. Dispozičně se jedná o 5 + kk + pracovna (nebo i 4+kk), čistá užitná plocha je 130 – 145 m², přičemž pocitově je interiér větší a vzdušnější.

První místností budovy je zádveří. Vedle je technická místnost, ve které může být umístěna kotelna; její typ závisí na zvoleném zdroji tepla. Ze zádveří přejdeme do chodby vedoucí do kanceláře nebo pokoje pro hosty a na centrálně umístěné schodiště. Toto řešení umožňuje minimalizovat prostor chodeb a domovní logistiku.

Ostatní místnosti jsou uspořádány radiálně kolem schodiště. V přízemí – hlavní ložnice se samostatnou koupelnou, toaletou a otevřeným obývacím pokojem s jídelnou, kuchyňským koutem s malou spíží.

V prvním patře je mezanin (otevřené patro) otevřený do obývacího pokoje, který je výborným pracovním nebo rekreačním prostorem, dále další dvě ložnice, koupelna a prádelna. Interiér je prosvětlen balkónovými okny v přízemí a střešními okny v patře.

Všechny místnosti lze prakticky libovolně upravovat, takže finální půdorys bude vždy navržen dle potřeb zájemce.

 

Půdorys přízemí a prvního patra – WANDA

V horní části kopule je střešní okno – světlík, které zajišťuje přirozené světlo v celém domě po celý den (v noci umožňuje sledovat vesmír).

Jde o řešení, které jednak zlepšuje komfort bydlení pro obyvatele, jednak je velmi ekonomické, protože díky tomu nespotřebováváme elektřinu. Dům má samozřejmě i jiná okna, ale právě světlíkem přichází nejvíce světla od východu do západu slunce.

Výhodou kupolového domu je velká flexibilita v uspořádání prostoru, takže máme možnost si sami zvolit uspořádání místností, oken, příček a současně i všech instalací.

Důležité také je, aby takový dům působil svým vnějším vzhledem jedinečným dojmem. Interiér naopak zaujme absencí ostrých hran.

V takovém domě chcete bydlet a žít!

Modulární kopule se skládá z modulů s rámem ze sušeného dřeva KVH vyplněným konopným betonem.

Konopný beton (angl. hempcrete, od slov „konopí“ a „beton“ – tedy beton) je lehký stavební materiál, který je směsí nařezaných stonků průmyslového konopí, vápna a vody v odpovídajícím poměru. Jde tedy o přírodní, zdravý, udržitelný a hlavně lokální stavební materiál.

Konopný beton má šanci způsobit revoluci v přírodním stavitelství, protože silně zapadá do trendu obnovitelných zdrojů. Vyznačuje se negativní uhlíkovou stopou, protože konopí během růstu absorbuje více oxidu uhličitého, než z něj později vyrobený stavební materiál.

Tento materiál se nazývá „beton“ jednak proto, že je vyroben z kombinace plniva s pojivem (konopná pazdeří s vápnem), jednak pro jeho postupné tvrdnutí, protože vápno pod povrchem postupně tvrdne vlivem procesu karbonizace, takže rok od roku je struktura pevnější a vápno se pomalu mění ve vápenec a vznikne tak unikátní monolit.

Hempcrete je ale současně velmi dobrý tepelný izolant. Je zcela nehořlavý a díky obsahu vápna odolný vůči rozvoji hub a plísní.

Jedná se také o zcela biologicky rozložitelný materiál – v případě potřeby, např. po demolici domu, je 100% rozložitelný.

 


Dům kopulový – Divizna

Nabízeným modelem je kopule Divizna – symbol , se zastavěnou plochou 35 m² a užitnou plochou 45 m².

Zastavěná plocha domu Divizna nepřesahuje 40m², takže v určitých případech jej můžeme postavit formou ohlášení, nebo i jako tzv. drobnou stavbu bez ohlášení. Dům byl navržen jako jednopodlažní, ale díky promyšlenému funkčnímu plánování se i přes malý objem podařilo vytvořit komfortní mezanin – otevřené mezipatro. Denní zóna je prosvětlena velkým množstvím oken, každý pokoj v přízemí má přístup denního světla. Mezipatro je prosvětleno střešním světlíkem umístěným centrálně, v nejvyšším bodě kopule. Vnější příčky jsou zcela samonosné a tak nás při tvarování interiéru omezuje pouze naše fantazie.

První místností objektu je zádveří, ze kterého přejdeme do malé chodbičky s vestavnými skříněmi vedoucí do otevřeného obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Z chodby je také přístup do koupelny. Nad kuchyňským koutem a koupelnou je mezipatro, obývací pokoj s jídelním koutem se rozprostírá pod celou výškou domu. Díky velkému počtu oken, půlkruhovému tvaru a vysoké výšce místnosti je obytná část domu mimořádně světlá a prostorná, oproti půdorysné velikosti domu, která činní necelých 35 m2. Tento dům je velmi vhodný i jako rekreační.

Půdorys přízemí a mezipatra – Divizna