Technologie

Průřez domu
Technický návrh domů DOMIR byl vyvíjen s velkou péčí a velkým důrazem na detail. Zohledňuje nejen péči o přírodní prostředí, ale především jde o kombinaci návratu k přírodě a současných moderních technologií
Vnější konstrukce budovy je tvořena prefabrikovanými moduly, které jsou vyrobeny ve specializovaném závodě.
Montáž jednotlivých modulů ve formě kopule probíhá přímo na stavbě.
Převzatá technologie prefabrikace je zárukou přesnosti a krátké doby výstavby.
Nespornou výhodou je, že kupolový dům v naší technologii lze postavit prakticky kdykoliv během roku.
Konstrukci jednotlivých modulů tvoří prostorové dřevěné vazníky, jejichž prvky se spojují jak tradičními tesařskými spoji, tak moderními postupy. Moduly se spojují pomocí speciálních zámků. Dřevěná konstrukce modulů je vyplněna konopným betonem.
Konopný beton (tzv. hempcrete) je vápno-konopný kompozit složený z nařezaných kousků průmyslového konopného stonku (konopného pazdeří) smíchaného s pojivem na bázi vápna. Je to přírodní, zdravý, udržitelný a velice dobře dostupný (i cenově) stavební materiál s velmi vysokou užitnou hodnotou a přitom minimální energetickou stopou.
Konopný beton je velmi dobrý tepelný izolant, je nehořlavý a odolný vůči rozvoji hub a plísní, časem tvrdne. Vazbou CO2 z atmosféry se z něj stává uhličitan vápenatý, tedy vápenec, tedy vzniká monolitická stavba.
Má nadstandardní zvukově izolační vlastnosti a úžasnou tepelnou kapacitu. Jde o materiál obsahující celulózu – jeho schopnost akumulovat teplo je rozhodně větší než u materiálů jako je minerální vlna.
Zajišťuje tepelnou stabilitu – máme teplé stěny zevnitř a tepelné ztráty jsou omezené, protože teplo proniká stěnami pomaleji, a šetříme náklady na energie.
Součinitel tepelné vodivosti λ konopného betonu je 0,07 W/(m∙K). Díky konstrukci modulů o tloušťce 40 cm jsou splněny i zákonem dané tepelné požadavky, bez dodatečné izolace.

MODUL A PŘÍKLAD SKLADBY VRSTEV DOMU

Modulový dům

Snížení nákladů na energii

Konopný beton má velmi dobré tepelně – technické vlastnosti, takže nemusíte používat již další tepelnou izolaci, což opět vede ke snížení nákladů, přitom systém vytváří vynikající tepelně izolační vlastnosti a zajišťuje stálou tepelnou pohodu uvnitř budovy. Jak v zimě, tak i v létě.

Zdravý domov

Vápno obsažené v konopném betonu je antiseptický materiál. Vápno má vysoké pH a je ze své podstaty antibakteriální a protiplísňové – vápenný povlak kolem každého kousku konopí ve směsi vytváří povrch, který je odolný vůči růstu plísní, i když vlhkost a teplotní podmínky by v jiných izolačních materiálech nepřírodní povahy tvorbu plísní mohli způsobit. Je bez chemických nečistot.

Přírodní klimatizace

Vysoká paro – propustnost tohoto stavebního materiálu umožňuje stěnám dýchat, což chrání před vlhkostí v obytých místnostech. Konopný beton reguluje teplotu a vlhkost v domě a zajišťuje optimální mikroklima.

Velmi odolná budova

Konopný beton ladí s dřevěnou konstrukcí v jakési symbióze. Dřevěná konstrukce poskytuje betonu oporu a konopný beton dřevo chrání a umožňuje mu dýchat – což současně zajišťuje dlouhou životnost dřevěných prvků. Kombinace konopné pazdeří s alkalickým vápnem zabraňuje rozvoji plísní, hub a případnému osídlení hmyzem a hlodavci. Konopný beton prochází karbonizací a postupně se mění na uhličitan vápenatý (vápenec) a vzniká tak monolit, což je to, čeho chceme dosáhnout.

Ohnivzdorná budova

Konopný beton je nehořlavý, chrání dřevěnou konstrukci proti požáru. Při trvalém vznícení ohně vykazuje nepatrné změny v přehořívání a byl klasifikován jako žáruvzdorný materiál.

Ekologicky šetrný

Konopný beton je přírodní, ekologický materiál, který je po použití plně recyklovatelný. Ve srovnání s jinými stavebními materiály potřebujeme na výrobu konopného betonu mnohem méně energie, proto se jedná o nízko zpracovatelný materiál.

Jako omítku do interiéru kupole doporučujeme hliněnou omítku z důvodu četných zdraví prospěšných vlastností hlíny a také difuzivity, která dobře funguje s konopným betonem. Takové stěny mohou být natřeny přírodními difúzními barvami a získat jakoukoli barvu z palety barev. Dalším možným řešením je použití vápenné omítky, nebo vnitřní dřevěné desky, tedy i to je na výběru klienta.

 

Dotazy a odpovědi

 

ŘEZ KUPOLE S VRSTVAMI

Modulový dům